Мобильная версия | RSS
Счастливый Вы человек, Гость!
Вход | Регистрация
Меню сайта
Разделы
Военные кафедры [6]
Военная токсикология [24]
Записи в дневниках
Народный опрос
Как у студента обстоят дела с подработкой?
Всего ответов: 4185
Форма входа
Неофициальный сайт студентов
НМУ имени А. А. Богомольца
Главная » Файлы » Военка » Военная токсикология

Розділ 16. ЯДЕРНІ АВАРІЇ (учебник, )

[ Скачать с сайта (49.9 Kb) ] 02.09.2008, 00:13

У 1996 році виповнилось 100 років з дня відкриття А.Беккерелем явища радіоактивності, яке А.Енштейн назвав найбільш революційною силою технічного прогресу з часів, як доісторична людина відкрила вогонь. Проте відомо, що будь-який технічний прогрес,  з одного боку, приносить користь, а з іншого - небезпеку.

Значні досягнення у створенні радіаційних технологій та опанування ядерної енергії, даючи людству багато корисного, висунули ряд нових проблем. Однією з цих проблем є радіоактивне забруднення довкілля при аваріях та його негативний вплив на здоров'я населення. Хоча частота аварій при дотриманні безпеки невелика, однак вірогідність іх підвищується через те, що збільшується кількість радіаційно- і ядерно-небезпечних об'єктів.

Ядерна енергетика бере свій початок з першої в світі атомної електростанції, яка була споруджена в СРСР під керівництвом І.В.Курчатова і введена в експлуатацію 27 червня 1954 року (м. Обнінськ Калужської області).

За станом на кінець 1998 року в 33 країнах світу працювало на атомних електростанціях 440 ядерних енергетичних реактори загальною потужністю 351 ГВт і 36 реакторів загальною потужністю 28 ГВт будувалось.

У 1996 році, за даними МАГАТЕ, на долю АЕС приходилось 18% виробництва електроенергії. Це перевищує об'єм електроенергії, виробленої у світі всіма типами електростанцій за 1960 рік.

Значного розвитку ядерна енергетика досягла і в колишньому Радянському Союзі. Виходячи з даних, які наведені в таблиці 16.I,  потужності, що вводились на АЕС Радянського Союзу, подвоювались кожні 5 років.

У 1985 році частка електроенергії, що вироблялась на АЕС,  складала 14% сумарного виробництва електроенергії в СРСР.

Сьогодні в Україні працює 5 АЕС, які забезпечують біля 40%  валового виробництва електроенергії в країні (таб.16.2).

 

Таблиця 16.1

Розвиток ядерної енергетики в СРСР

 

Роки

Потужності, що вводились

на АЕС, ГВт

1971 - 1975

1976 - 1980

1981 - 1985

7 - 8

13- 15

24 - 25

 

 

 

Таблиця 16.2

Атомні електростанції України

 

 

Назва станції

Кількість і тип ядерних

ревкторів

Сумарна потужність

всіх енергоблоків

ГВт

Рік пуску першого блоку АЕС

Запорізька АЕС

6 ВВЕР*

6,0

1983

Південно-Українська

2 ВВЕР

2,0

1983

Рівненська АЕС

4 ВВЕР

3,0

1980

Хмельницька АЕС

2 ВВЕР

2,0

1984

Чорнобильська АЕС

3 РВПК**

3,0

1977

 

  *ВВЕР - водоводяні енергетичні реактори

**РВПК - реактори великої потужності канальні.

Такий значний розвиток атомної енергетики зумовлений перш за все економічними чинниками. Україна, де відсутні великі нафто-газові родовища, а вугілля, яке добувається в східних регіонах з великих глибин і має велику собівартість, навряд чи колись зможе відмовитись від атомної енергетики, як досить стабільного енергоджерела.

Крім економічних існують також екологічні причини. Теплові електростанції є найпотужнішими джерелами надходження в атмосферу вуглекислого газу, оксидів сірки та азоту. Крім того вони самі є радіоактивними забруднювачами довкілля. Так теплова електростанція середньої потужності (1млн. кВт/год) за рік споживає 4-5 млн. тон вугілля, в якому містяться певні концентрації радіонуклідів і зокрема урану 1-2,5 г/т вугілля, технецію 2-5 г/т вугілля.

Разом з тим серед техногенних джерел надзвичайних ситуацій й аварій найбільшу небезпеку по важкості ушкоджень, масштабам та тривалості дії ушкоджуючих факторів є радіаційні катастрофи.

 

16.1. Радіаційно небезпечні технології та об'єкти

ядерно-паливного циклу

 

Поняття "ядерно-паливний цикл" характеризує послідовність операцій з радіоактивними матеріалами у ядерній енергетиці і включає до себе такі технології і відповідні їм об'єкти, (мал. 16.1)  як:

видобування, подрібнення і концентрування уранової руди - уранові рудники збагачувальні фабрики;

вилучення урану із уранової руди та його збагачування ізотопом з масовим числом 235 - радіохімічні підприємства;

перетворення урану в паливо і виготовлення паливних елементів -  підприємства атомного машинобудування;

використання паливних елементів у ядерних реакторах: - атомні електростанції, атомні теплоелектроцентралі, атомні станції побутового теплозабезпечення (АСТ), атомні станції промислового теплозабезпечення, атомні надводні кораблі (АНК), атомні підводні човни, космічні апарати, дослідницькі реактори;

виділення з відпрацьованого палива накопиченого плутонію,  невикористаного урану та інших радіонуклідів, які застосовуються в різних галузях виробництва (наука, техніка, медицина, тощо) - радіохімічні заводи;

регенерація палива і виготовлення паливних елементів - радіохімічні підприємства та підприємства атомного машинобудування;

перевезення свіжого і відпрацьованого палива, радіоактивних матеріалів та відходів - спеціалізовані транспортні підприємства;

зберігання палива, радіоактивних матеріалів та відходів - тимчасові сховища на окремих підприємствах та постійні сховища  на пунктах захоронення радіоактивних відходів.

Слід відзначити, що в Україні, як в багатьох інших країнах світу, немає повного (замкнутого) ядерно-паливного циклу. Проте окремі елементи його функціонують. До них відносяться: видобуток,  подрібнення і концентрування уранової руди (уранові рудники), використання ядерного палива (енергетичні та дослідницькі реактори), зберігання відпрацьованого палива (сховища),  перевезення свіжого та відпрацьованого палива і радіоактивних відходів (спеціальні транспортні підприємства), зберігання радіоактивних відходів (пункти їх захоронення) та деякі інші.

 

16.2 Будова, принцип роботи  та класифікація ядерних реакторів

 

Ядерний реактор - це фізичний пристрій, у якому здійснюється керована ланцюгова реакція ядерного поділу з виділенням і відведенням теплової енергії.

У переважній більшості існуючих ядерних реакторів для підтримання ланцюгової реакції поділу ядер атомів палива використовуються повільні (теплові) нейтрони. Проте, вже є ядерні реактори, які працюють і на швидких нейтронах.

Основною частиною ядерного реактора є активна зона, в якій певним чином розташовані тепловиділяючі елементи з ядерним паливом, сповільнювач нейтронів та нейтроно-поглинаючі стержні, за допомогою яких здійснюється управління ланцюговою реакцією ядерного поділу. Для відведення тепла від тепловидільних елементів через активну зону безперервно прокачується теплоносій.

Як ядерне паливо у більшості реакторів використовується природний уран, збагачений ізотопом з масовим числом 235 у вигляді діоксиду. Ступінь збагачення складає декілька відсотків (максимально до 6 %).

До сповільнювачів відносяться речовини, які в значній мірі зменшують енергію, а разом з тим і швидкість нейтронів (графіт,  легка і важка вода та інші).
 

Насколько материал оказался Вам полезным?
Текущий рейтинг: 2.7/3 голосов

Добавил(а): nmu | 02.09.2008 | Просмотров: 4180 | Загрузок: 675
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Объявления на сайте
Продажа литературы на сайте
Медицинские выставки 2017
Яндекс.Метрика
Главная страница Информация о сайте Гостевая книга Обратная связь