Мобильная версия | RSS
Счастливый Вы человек, Гость!
Вход | Регистрация
Меню сайта
Разделы
Хирургическая стоматология [43]
Детская стоматология [1]
Ортопедическая стоматология [1]
Терапевтическая стоматология [6]
Записи в дневниках
Народный опрос
Опасно ли детям учиться в одном классе с ВИЧ-инфицированным ребенком?
Всего ответов: 4562
Форма входа
Неофициальный сайт студентов
НМУ имени А. А. Богомольца
Главная » Файлы » Стоматология » Хирургическая стоматология

Аномальні білки як маркери пухлинни та інших захворювань (лекция, архив, *.doc)

[ Скачать с сайта (10.8 Kb) ] 16.02.2008, 20:21
Міністерство охорони здоров`я України, Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця, Кафедра хірургічної стоматології
Аномальні («нові») білки виявляються в патологічно змінених тканинах і, насамперед, у тканинах злоякісних новоутворень. Ці білки відрізняються від нормальних фізичними, фізико-хімічними й біологічними властивостями. Прикладом їх можуть бути антигени, які найчастіше визначають в медичних установах карциноембріональні, або онкофетальні, (утворюються при внутрішньоутробному розвитку плода, у постнатальному періоді не виявляються): альфа-1-фетопротеїн, раково-ембріональний, карцино-ембріональний антиген (КЕА) і ізофермент лужної фосфатази Регана.
Перелік аномальних (і деяких нормальних) білків-антигенів, визначення яких має важливе клініко-діагностичне значення:
• AFP, альфа-фетопротеїн, або альфа-1-фетопротеїн (антиген). Тест його визначення використовується для діагностики й контролю за ефективністю лікування первинного раку печінки, гепатоцелюлярної карциноми (у сполученні з тестом оцінки вмісту ферритину), а також виявлення «зародкових» клітинних пухлин і пороків розвитку плода: дефектів нервової трубки, синдрому Дауна й ін. Визначення цього антигену використовується як тест діагностики карциноми (рака) молочної залози, звичайно в комбінації з «СЕА», «раково-ембріональним антигеном».
• СА 19-9 - маркер колоректальних пухлин, карциноми жовчного міхура, карциноми підшлункової залози. Використовується для ранньої діагностики раку підшлункової залози й панкреатиту.
• СА 50. Тест діагностики злоякісних новоутворень шлунково-кишкового тракту, матки (ендометрія), молочної залози, простати.
• СА 72-4. Тест визначення цього антигену використовується для діагностики карциноми (рака) шлунка й муцинозної карциноми яєчників (у комбінації із СЕА й із СА 125).
• СА 125 (опухолеасоційовані антигени). Тест використовується для здійснення діагностики й контролю за ефективністю лікування рака (карциноми) яєчників.
• СА 549. Тест діагностики карциноми молочної залози.
• CASA (Cancer associated Serum Antigen - раковий асоційований сироватковий антиген). Постановка цього тесту рекомендується для діагностики карциноми яєчників (у комбінації з тестом визначення СА 125).
• СЕА (Carcinoembrionales Antigen), карцино-ембріональний антиген, раково-ембріональний антиген (РЕА). Встановлення його вмісту використовується для діагностики раку шлунка, товстого кишечнику й прямої кишки (колоректальної карциноми), здійснення контролю за ефективністю лікування пухлин шлунково-кишкового тракту, діагностики раку молочної залози, рака бронхів (збільшення рівня СЕА може виявлятися й у курців!).
• Ferritin (ферритин). Тест діагностики гепатоцелюлярної карциноми (звичайно використовується в сполученні з визначенням альфа-фетопротеїна!), а також виявлення залізодефіцитної анемії, оцінки депо (прихованого запасу) заліза в організмі й контролю за його зміною в процесі проведення терапії хворим залізодефіцитною анемією.
• Fibronectin (фібронектин). Тест диференціювання злоякісних асцитів.
• бета-HCG (бета-хоріонічний гонадотропін). Тест діагностики «зародкових» пухлин (застосовується в сполученні з тестом визначення AFP). Визначення бета-хоріонічного гонадотропіну використовується для спостереження за розвитком вагітності, виявлення загрозливого викидня й іншої патології вагітності (тест «бета-хгч Експрес» - раннє визначення факту вагітності: за 5-7 діб до очікуваної менструації).
• бета-2-мікроглобулін: тест діагностики й моніторингу ниркової недостатності, лімфом.
• MCA (Mucin-like Carcinoma-associated Antigen), муциноподібний раковий антиген (МРА), або муциноподібний карциномо-асоційований антиген. Використовується для діагностики раку молочної залози й контролю за ефективністю його лікування.
• Melanogene im Urin (меланоген у сечі). Тест діагности¬ки меланоми.
• CYFRA 21-1 (Cytoceratin Fragment), цитоцератиновий (цитокератиновый) фрагмент. Тест діагностики карциноми (рака) сечового міхура, бронхів.
• MSA (Mammary Serum Antigen), грудний сироватковий антиген. Визначення цього антигену використовується для діагностики раку молочної залози.
• Neopterin (неоптерін). Тест діагностики злоякісних, гематологічних захворювань, гіпернефроми.
• NSE (Neuronspezifische Enolase), нейроспецифічна енолаза (НСЕ). Визначення цього маркера знаходить застосування для діагностики дрібноклітинної карциноми бронхіол, нейроендокринних пухлин (APUDome, апудоми): у комбінації із СЕА використовується для діагностики й контролю за ефективністю лікування дрібноклітинного раку легень й нейробластоми у дітей.
• PAP (Prostata-Phosphatase), простатичний ізофермент фосфатази: тест діагностики рака простати.
• PSA (Prostatspezifisches Antigen, простатичний специфічний антиген, ПСА). Тест ранньої діагностики й контролю за ефективністю лікування (моніторинг терапії) раку простати.
• SCC (Squamous Cell Carcinoma-Antigen = Plattenepithel-carcinom associiertes Antigen). Тест діагностики плоскоепітеліальної карциноми шийки матки, легенів.
• Sialinsaure (сіалові кислоти). Постановка тесту має значення для діагностики меланоми.
• Thymidinkinase (тимідинкіназа). Тест діагностики лімфатичної й мієлоїдної лейкемії.
• Thyreoglobulin. Визначення цього білка в крові знайшло застосування для діагностики карциноми (рака) щитовидної залози.
• TPA/TPS (Tissue-Polipeptid-Antigen) – тканинно-поліпептидний антиген. Тест діагностики карциноми жовчного міхура й бронхів.
Для виявлення перерахованих антигенів (специфічних білків) використовуються методи іммунотурбидиметричного аналізу й відповідні набори реагентів. Широке впровадження перерахованих тестів у клініко-лабораторну практику стало можливим завдяки застосуванню сучасних приладів - імунологічних і спеціальних біохімічних автоаналізаторов.
Антитіла до «нового» білкам (антигенам) як маркери вірусної й бактеріальної інфекції
Найменування тесту
визначення антитіл Ціль використання в клініко-лабораторній практиці
Анти-ВГА Ig Специфічна діагностика вірусного гепатиту
Анти-НВЕ
Визначення стадії захворювання вірусним гепатитом В, діагностика гепатитів
Анти-НВС Диференціальна діагностика вірусних гепатитів, діагностика гепатиту В
Анти-НВС Ig
Визначення гострої фази захворювання вірусним гепатитом В
Анти-HBS Прогноз перебігу гепатиту В
Анти-НВе, HBsAg, HBsAg підтверджуючий, анти-HBs, анти-НВс загальний і Ig М, HBeAg, анти-НВе Тести використовуються для діагностики, визначення стадії захворювання й прогнозу перебігу гепатиту В
Анти-ВІЛ-1/ВІЛ-2
Діагностика ВІЛ-інфекції
HBEAG Діагностика вірусних гепатитів, контроль за ефективністю лікування, оцінка прогнозу й результату захворювання
Анти-HSV I/II
Діагностика герпетичної інфекції
Анти-Н. pylory Виявлення контингенту осіб з підвищеним ризиком розвитку виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки
ТОХО Ig і Ig Діагностика токсоплазмозу
CMV Ig Діагностика цитомегалії
CMV Ig Діагностика гострої фази цитомегалії
Rubella Ig Виявлення групи ризику по краснусі
Rubella Ig Діагностика гострої фази краснухи
Анти-HSV 1/2
Діагностика герпетичної інфекції
Анти-HCV + підтверджуючий Діагностика й підтвердження вірусного гепатиту С
Хламідія Ag і Ig Діагностика хламідіоза
Анти-HTLV I/II Діагностика Т-клітинного лейкозу


Не менш важливе лабораторно-діагностичне значення має й визначення антитіл до аномальних, «нових» білків, для чого використовуються плазма (сироватка) крові, інші біологічні рідини.
Виявлення всіх перерахованих маркерів (антигенів і антитіл) ґрунтується на використанні іммуноферментного аналізу, що знайшов широке застосування в сферах:
• «Охорона материнства й дитинства»: бета-хгч Експрес, бета-хгч, АФП, ТОХО, CMV Rubella Ig і Ig, анти-HSV1/2, ферритин, ЛГ, пролактин, естрадіол, прогестерон, тестостерон;
• «Онкологія»: бета-хгч, АФП, РЕА, анти-HTLV 1/П, СА 15-3, 19-9, СА 72-4, СА125, МРА, ПСА, НСЕ, ферритин;
• «Захворювання щитовидної залози»: ТТТ, Т3, Т4;
• «Інфекційні захворювання»: HBsAg, HBsAg підтверджуючий, анти-HBs, анти-НВс загальний і Ig М, HBeAg, анти-НВs, анти-НВe Ig, анти-ВІЛ-1/ВІЛ-2, ТОХО Ig і Ig, Rubella Ig і Ig, анти-HSV 1/2, анти-HCV+ підтверджуючий, хламідія Ag і Ig;
• «Гастроентерологія»: анти-н. pylori, РЕА, СА 19-9, АФП;
• «Алергологія»: Ig.
Для одержання достовірних результатів лабораторного дослідження аналіз крові варто виконувати ранком, натще, а повторення його проводити в ті самі годинники, тому що протягом доби не тільки біохімічний, але навіть клітинний (морфологічний) склад крові перетерплює певні коливання. Не слід брати кров після фізичних навантажень, фізіотерапевтичних процедур, рентгенологічного дослідження, введення медикаментів і т.д.
Мочу потрібно збирати після ретельного туалету статевих органів, притім у зовсім чистий, сухий посуд. До виконання аналізу її зберігають у холодному місці, а використовують протягом 1,5 год після одержання.
Періодичне дослідження ліпідного (холестеринового) обміну й системи згортання крові у хворих хронічною ішемічною хворобою серця має значення не тільки для своєчасного вибору необхідної терапії, але й запобігання грізного ускладнення цього захворювання - інфаркту міокарда, а також для контролю за ефективністю проведеного лікування.
Виявлення в пацієнта С-реактивного білка, прискореного ШОЕ, лейкоцитозу повинне націлити увагу на необхідність ретельного клінічного обстеження пацієнта.
Не треба, однак, забувати про те, що лабораторний аналіз має хоч і важливе, але, проте, допоміжне значення в загальному комплексі клінічного обстеження хворого й що найбільш правильне трактування медичних аналізів може бути зроблена лікарем-клініцистом спільно з фахівцями клінічної лабораторної діагностики.

Насколько материал оказался Вам полезным?
Текущий рейтинг: 4.7/3 голосов

Добавил(а): Asterix | 16.02.2008 | Просмотров: 2707 | Загрузок: 471
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Объявления на сайте
Продажа литературы на сайте
Медицинские выставки 2017
Яндекс.Метрика
Главная страница Информация о сайте Гостевая книга Обратная связь