Мобильная версия | RSS
Счастливый Вы человек, Гость!
Вход | Регистрация
Меню сайта
Разделы
Лекции по фармакологии [53]
Клиническая фармакология [5]
Разное [10]
Записи в дневниках
Народный опрос
Опасно ли детям учиться в одном классе с ВИЧ-инфицированным ребенком?
Всего ответов: 4529
Форма входа
Неофициальный сайт студентов
НМУ имени А. А. Богомольца
Главная » Файлы » Фармакология » Клиническая фармакология

Бета-блокатори (реферат, архив, *.rtf)

[ Скачать с сайта (19.6 Kb) ] 11.01.2015, 19:39

ПЛАН

  1. Вступ
  2. Властивості
  3. Класифікація
  4. Історія створення
  5. Фармакокінетика
  6. Фармакодинаміка
  7. Медичне застосування

Увага! Не подано список літератури. Потрудіться самі!


1. ВСТУП

Бета-блокатори — (бета-адреноблокатори, бета-блокери) — клас фармакологічних препаратів, що призначені для блокування функції бета-субтипу адренорецепторів (АР) в організмі.

Широко використовуються у кардіології. Становлять один з п'яти основних класів антигіпертензивних препаратів. Відносяться до ІІ класу протиаритмічних засобів. Одна з базових груп препаратів при ішемічній хворобі серця.

Фізіологічні передумови дії
Симпатична нервова система, яка забезпечує реакцію організму на стрес, реалізує свою дію через бета-адренорецептори за посередництва ендогенних катехоламінів (адреналіну та норадреналіну).

Відомо три види бета-адренорецепторів, які відрізняються за своєю структурою. Вони, відповідно, позначаються цифровим індексом бета1, бета2 і бета3-рецептори. бета1-адренорецептори розташовані переважно у серці та нирках. бета2-адренорецептори, зокрема, присутні в гладеньких м’язах бронхів, артеріол, шлунково-кишкового тракту, матки, також в паренхімі печінки, підшлункової залози і скелетних м’язах. бета3-АР виявлені в жировій тканині і серці.

Стимуляція бета-адренорецепторів, вцілому, готує організм до реакції “бий або біжи”: веде до збільшення частоти і сили серцевих скорочень, підвищення артеріального тиску, перерозподілу крові на користь скелетних м’язів, та зменшує перфузію судин шкіри і ШКТ, розширює бронхи.

Бета-блокатори, відповідно, впливаючи на специфічні рецептори, блокують дію катехоламінів і через них — симпатичної нервової системи.

2. ВЛАСТИВОСТІ

Кардіоселективність
Оскільки в багатьох випадках корисний терапевтичний ефект несе блокада лише бета1-адренорецепторів (при стенокардії, артеріальній гіпертензіії) а блокада бета2-адренорецепторів не бажана — черговим етапом в розробці цього класу препаратів стали вибіркові блокатори бета1-адренорецепторів. Звідси бета-блокатори поділяють на селективні, тобто такі, що здатні блокувати тільки бета1-адренорецептори та неселективні, що взаємодіють з усіма бета-адренорецепторами в організмі.

Ліпофільність
Кардіопротекторна активність ліпофільних бета-адреноблокаторів утричі вища, ніж гідрофільних. Тому при виборі бета-блокатора для лікування ішемічної хвороби серця цю властивість беруть до уваги. Єдиним кардіоселективним ліпофільним бета-адреноблокатором є небіволол.

Внутрішня симпатоміметична активність
Деякі з бета-блокаторів здатні проявляти власну симпатоміметичну активність, тобто справляти симпатотонічний ефект при низькому тонусі симпатичної нервової системи і блокуючу активність при підвищеному її тонусі на фоні блокування рецептора. Сьогодні під терміном «внутрішня симпатоміметична активність» (ВСА) розуміють виключно властивість препарату виявляти агоністичну дію щодо заблокованого рецептора. Однак у дослідженнях, присвячених вторинній профілактиці інфаркту міокарда і ХСН, теоретичні переваги бета-адреноблокаторів із ВСА не були реалізовані. Ефективними кардіопротективними засобами, здатними покращити прогноз виживання, зменшити ризик нових коронарних подій і раптової серцевої смерті, в дослідженнях, проведених в 80-х роках минулого століття виявилися лише препарати без внутрішньої симпатоміметичної активності.

Окрім того, в реальній клінічній практиці ефективність бета-адреноблокаторів із ВСА для зниження рівня АТ, попередження стенокардії чи порушень ритму часто виявляється недостатньою. Це пояснюється тим, що бета-адреноблокатори з ВСА можуть здійснювати стимулюючий вплив на серце, оскільки в умовах пониженої активності симпатоадреналової системи (наприклад, вночі) вони діють як агоністи бета-адренорецепторів. У хворих з ІХС збільшення частоти серцевих скорочень, що викликається препаратами з внутрішньою симпатоміметичною активністю, вночі може спровокувати розвиток нападу стенокардії. Тому бета-адреноблокатори з ВСА не рекомендують використовувати для тривалої терапії у хворих, що перенесли інфаркт міокарда.

3. КЛАСИФІКАЦІЯ

Клінічна класифікація
Селективні (кардіоселективні, бета1-адреноблокатори): справляють негативний ефект на всі функції міокарда.
З ВСА: ацебутолол, талінолол, целіпролол, спанолол.
Без ВСА: атенолол, метопролол, бетаксолол, бісопролол, небіволол, есмолол.
2.            Неселективні (бета1,2-АБ) пригнічують ліполіз, глікогеноліз, підвищують атерогенність ліпідів плазми, гіпоглікемічний ефект у діабетиків (бо блокують бета-рецептори в бета-клітинах pancreas).
З ВСА: картеолол, окспренолол, пенбутолол, піндолол, біпіндолол, алпренолол.
Без ВСА: пропранолол, тимолол, надолол, соталол.
3.            З вазодилятуючим ефектом. Селективні: небіволол, целіпролол. Неселективні: карведілол, буциндолол, лабеталол, піндолол.

За спорідненістю до ліпідів
Ліпофільні- бетаксолол, карведілол, метопролол, пропранолол, тимолол. Перорально біодоступнісь 90%, добре проник через ГЕБ (слабкість, сонливість, депресія, кошмари), метаболізуються в печінці, знижують печінковий кровотік на 30%, знижують власний метаболізм, сильніше зв'язуються з білками плазми. Інтенсивність метаболізму ліпофільних препаратів генетично детермінована і в людей значно відрізняється.
Гідрофільні- атенолол, надолол, соталол. Низька біодоступнісь перорально. В основному виводяться нирками в незміненому вигляді.
Амфіфільні: ацебуталол, бісопролол, піндолол, целіпролол.

Покоління бета-блокаторів
І - пропранолол, тимолол, надолол, соталол; 
ІІ - бісопролол, метопролол, атенолол; 
ІІІ - карведилол, небіволол, лабеталол. 

4. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ

В 1962 році шотландськи фармаколог James W. Black (1924-2010 рр.), бажаючи зменшити вплив адреналіну на серце при ішемії, розробив перші клінічно ефективні бета-блокатори — пропранолол і пронеталол. Другий виявився канцерогеном, і його вивчення обмежилося дослідами на щурах, а пропранолол і по сьогоднішній день використовується у рутинній клінічний практиці. Так, за минулі десятиріччя створено декілька десятків препаратів з властивостями бета-адреноблокаторів, проте лише близько десятка залишилися потрібними і необхідними сьогодні. Перші бета-адреноблокатори (пропранолол, тимолол, надолол) були неселективними, тобто блокували як бета1-адренорецептори серця, такі бета2-адренорецептори судин і бронхів. У 1970-ті роки були створені кардіоселективні (бета1-селективні) блокатори — атенолол і метопролол, які стали представниками II покоління бета-адреноблокаторів. Ще пізніше синтезовані бета-адреноблокатори з особливо корисними властивостями бета препарати ІІІ покоління (карведілол, целіпролол, буциндолол, небіволол, лабеталол). бета-блокатори революціонізували лікування стенокардії і багатьма вважаються одним з найбільших досягнень фармакології 20 століття.

5. ФАРМАКОКІНЕТИКА

Метаболізм бета-блокаторів дуже різниться залежно від ступеню ліпофільності препарату.

Ліпофільні (метопролол, пропранолол, тимолол, небіволол) бета-блокатори швидко і повністю всмоктуються зі шлунково-кишкового тракту, але інтенсивно метаболізуються у стінці кишківника та печінці. Таким чином, їх біодоступність під час прийому всередину залишається низькою (10-30%), також вони мають короткий період напіввиведення (1-5 год, виняток — небіволол). Ці препарати можуть акумулюватися у хворих зі зниженою функцією печінки. Ліпофільні препарати мають властивість проникати через гематоенцефалічний бар'єр, і тому можуть частіше викликати побічні ефекти, пов'язані із впливом на центральну нервову систему. В той же час ліпофільні ББ, проникаючи через гематоенцефалічний бар'єр, запобігають виникненню аритмій центрального генезу. Кардіопротекторна активність ліпофільних бета-блокаторів утричі вища, ніж гідрофільних.

Гідрофільні (атенолол, есмолол) бета-блокатори після прийому всередину всмоктуються повільніше, виводяться в основному через нирки. Ці препарати мають довший період напівжиття (6-24 год), не взаємодіють з іншими препаратами, які метаболізуються в печінці, і не проникають через гематоенцефалічний бар'єр. Період напіввиведення цих препаратів може збільшуватися у хворих з порушеною функцією нирок.

Існують бета-блокатори (карведилол, бісопролол), які мають властивості як гідрофільних, так і ліпофільних препаратів (амфіфільність) та подвійний збалансований шлях виведення.

Для різних препаратів було показано спадкову обумовленість метаболізму та ефективності, яка варіює у дуже широких межах. Чутливість до бета-блокаторів зумовлена поліморфізмом генів бета-адренорецепторів. Зараз проводяться дослідження з окремими препаратами, які доводять загальну особливість. Так, період напіввиведення карведилолу не відрізняється у чоловіків та жінок, але чутливість дуже різниться залежно від етнічного походження. Ефективність буциндололу залежить від поліморфізму бета-адренорецепторів.

6. ФАРМАКОДИНАМІКА

Загальна характеристика
бета-блокатори мають антиангінальну, антиаритмічну та антигіпертензивну дію. Свої позитивні ефекти в кардіології бета-блокатори здійснюють за рахунок блокади бета1-адренорецепторів: зменшують силу, частоту серцевих скорочень (негативний інотропний та хронотропний ефект), знижують збудливість, провідність міокарда (негативний дромотропний і батмотропний ефекти). За рахунок такої пригнічуючої дії зменшується потреба міокарда в кисні. Зниження артеріального тиску відбувається за рахунок зменшенням серцевого викиду через зниження частоти серцевих скорочень і зменшення ударного об’єму серця. При використанні неселективних бета-блокаторів периферичний опір судин помірно підвищується. Тонус бронхів у зв'язку зблокадою бета2-адренорецепторів підвищується. Препарати підсилюють спонтанні та спричинені утеротонічними засобами скорочення матки.

бета-блокатори з додатковими фармакодинамічними ефектами
Черговим етапом в еволюції бета-блокаторів стала розробка молекул, що крім, власне, блокування бета-адренорецепторів мають додаткові корисні властивості.

комбінація бета- та альфа1-адреноблокатора (карведілол, лабетало, целіпролол): нівелювання негативного впливу на обмін вуглеводів та жирів, додаткова вазодилятація
стимулювання синтезу оксиду азоту (небіволол): додатковий антиангінальний ефект
блокада калієвих каналів (соталол): додатковий протиаритмічний ефект

7. МЕДИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ

Ішемічна хвороба серця
У лікуванні гострого інфаркту міокарда не зменшують смертність достовірно, але знижують ризик повторного інфаркту та нападів стенокардії (зменшують болі), завдяки зниженню потреби міокарда в кисні. При гострій серцевій недостатності здатні її посилити, викликати кардіогенний шок через негативний інотропний ефект на міокард. Покращують прогноз виживання після перенесеного інфаркту міокарда при збереженій ФВЛШ. бета-блокатори в терапевтичних дозах, особливо, ліпофільні неселективні, суттєво пригнічують агрегацію тромбоцитів, що робить свій вклад у профілактику судинних ускладнень.
Бета-блокатори протипоказані при бронхіальній астмі, але можуть бути виправдані при ХОЗЛ з супутньою кардіальною патологією. Більше того, вони значно знижують загальну смертність при ХОЗЛ та зменшують частоту його загострень. А при супутній ІХС смертність зменшується на 36%. Небіволол має додатковий позитивний вплив на ІХС завдяки ефекту додаткового вивільнення оксиду азоту ентоделієм судин.

Аритмії
Використовуються, передусім, при тахіформах надшлуночкових порушеннях ритму. Це, найчастіше, фібриляція передсердь та екстрасистолії. Зменшують збудливість синусового та атріовентрикулярного вузла, провідність провідної системи серця. Ключові препарати для контролю частоти при фібриляції передсердь. Найбезпечніший клас протиаритмічних препаратів у похилому віці. Соталол має додатковий антиаритмічний ефект завдяки блокаді калієвих каналів кардіоміоцитів. Соталол є більш безпечним, ніж аміодарон, при фібриляції передсердь, хоча вони обидва збільшують смертність.

Хронічна серцева недостатність
Відповідно до мета-аналізу 30 рандомізованих контрольованих досліджень бета бета-блокатори при ХСН зменшують ризик раптової серцевої смерті на 31%, серцево-судинну смертність на 29 %, а загальну смертність на 33%. В одному дослідженні було показано збільшення середнього показника фракції викиду лівого шлуночка серця з 33 до 44% за три місяці лікування бета-блокаторами; покращився функціональний клас стенокардії та збільшилися енергетичні резерви міокарда за рахунок накопичення АТФ. Карведилол показав найбільш високу ефективність при стабільній хронічній серцевій недостатності. Також доведено ефективність бісопрололу, метопрололу, небівололу. Всі ці препарати позбавлені ВСА. Неселективні бета-блокатори показали кращу ефективність для профілактики тромбоемболічних ускладнень при ХСН, що, можливо, пояснюється властивістю суттєво пригнічувати агрегацію тромбоцитів. Всі бета-блокатори протипоказані при декомпенсації ХСН.

Артеріальна гіпертензія
З накопиченням доказової бази бета-блокатори поступово витісняються з клінічних настанов, як препарати першої лінії для лікування артеріальної гіпертензії. В 2007 році було виявлено зв’язок бета-блокаторів і діуретиків з підвищеним ризиком розвитку цукрового діабету, в той час, як інгібітори ангіотензин-перетворювального ферменту та антагоністи рецепторів ангіотензину знижували цей ризик. У Британії, але не в США, клінічні протоколи застерігають від вибору діуретиків та бета-блокаторів, як першої лінії препаратів при артеріальній гіпертензії, зважаючи на ризик розвитку діабету. Деякі дослідження вказують,що бета-блокатори не достатньо ефективні для первинної профілактики інсульту, принаймні після 60 років. Хоча ці дані суперечливі. Останній мета-аналіз (від 2015 р.) порівняльної ефективності основних класів антигіпертензивних препаратів доводить стару точку зору: зниження артеріального тиску, як таке, саме по собі веде до зменшення ускладнень і всі класи препаратів співставні за ефективністю.

Портальна гіпертензія
бета-блокатори зменшують портальну гіпертензію. Зменшують ризик кровотеч з вен стравоходу, спонтанного перитоніту при асциті. Причому карведілол виявився значно ефективнішим, ніж пропранолол для зменшення протальної гіпертензії. Теоретично, можуть запобігти розвитку гепатокарциноми при цирозі печінки. Можна комбінувати з нітратами, L-аргініном, діуретиками.

Синдром подовженого інтервалу QT
Успішно попереджують ускладнення при синдромі подовженого інтервалу QT (синкопе, минуча зупинка серця, раптова серцева смерть), хоча ефективність визначена генотипово. Пропранолол - найменш ефективний в усіх випадках. Всі бета-блокатори ефективні при 1 генотипі подовженого QT, але надолол єдиний має значну перевагу при 2 генотипі синдрому подовженого QT. Їх ефект також залежить від вихідного значення ЧСС: при ЧСС <90 вони подовжують QT, при >100 вкорочують його.

Гемангіома немовлят
Для лікування гемангіоми немовлят (infantile hemangioma) в Європі широко застосовується безопераційне лікування пропранололом (Анаприліном), з дозуванням 2 мг/кг ваги дитини. Механізм впливу препарату на гемангіому не з'ясований, проте препарат має майже 100% ефективність, без будь-яких суттєвих побічних ефектів.

Оперативні втручання на серці
Часто використовуються периопераційно при втручаннях на серці для профілактики ятрогенних аритмій, хоча ефективність їх суперечлива.

Панічні розлади
бета-блокатори швидко знімають симптоми панічної атаки (симпато-адреналового кризу), такі як серцебиття, тремор кінцівок, впливаючи на центральні та периферичні відділи ЦНС. Можуть знижувати рівень загальної тривоги при соматичних захворюваннях, хоча дані суперечливі. Артисти успішно використовують їх, щоб приховати хвилювання, перед виходом на сцену.


Насколько материал оказался Вам полезным?
Текущий рейтинг: 4.0/1 голосов

Добавил(а): nmu | 11.01.2015 | Просмотров: 3451 | Загрузок: 132
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Объявления на сайте
Продажа литературы на сайте
Медицинские выставки 2017
Яндекс.Метрика
Главная страница Информация о сайте Гостевая книга Обратная связь